Hungary Hungarian
A hegesztés minőségéről dióhéjban
Ellenállás-hegesztés

A Bosch Rexroth a globális hegesztőipar innovációs motorjaként az elmúlt 60 évben többször is szembesült azzal a feladattal, hogy a technológiákat a jövő gyárával szemben támasztott követelményeknek megfelelően alakítsa át. És ismét sikerült egy újabb mérföldkövet elérnie az ellenállás-ponthegesztés terén – az új PRC7000 hegesztésvezérlő-generációval. Bartosz Korajda, a Bosch Rexroth ellenállás-hegesztésért felelős alelnöke dióhéjban összefoglalja, hogy ez miért jelent nélkülözhetetlen és jövőbe mutató megoldást a különböző iparágak számára.

Korajda úr, milyen kihívásokat támaszt az ellenállás-hegesztés?

Az ellenállás-hegesztés a reprodukálhatósága és magas fokú automatizálhatósága révén továbbra is változatlanul népszerű az autóiparban, de a lemezmegmunkáló iparban is. Emellett kiváló minőségű hegesztési varratokat tesz lehetővé. A tartósnak mutatkozó trendek, mint például a könnyűszerkezetes építés, újabb és újabb kihívásokat támasztanak a folyamatok stabilitásával és termelékenységével szemben. Ráadásul a hegesztőrendszereket be kell tudni illeszteni a gyárak mindinkább digitalizált világába.

Mi a különleges a Bosch Rexroth portfóliójában?

Mivel folyamatosan újragondoljuk a bevett megoldásokat, az ellenállás-hegesztési portfóliónk jól átgondolt és jövőbe mutató. Célunk, hogy ügyfeleinket versenyelőnyhöz juttassuk, amit azonban csak akkor érhetnek el, ha hatékony és jövőbe mutató megoldásokkal dolgoznak. Ezt többek között integrált IoT-interfészekkel, AI-képes hardverösszetevőkkel és webalapú vezérlési megoldásokkal támogatjuk. Ügyfeleink a rendszereik összeállítása során vagy egy hardverből és szoftverből álló komplett megoldást választanak, vagy igény szerint csak egyes részegységeket.

Sokoldalú megoldásaink a legkülönfélébb alkalmazások széles körét fedik le, az egyszerű, állandó áramszabályozású pneumatikus hegesztőfogótól kezdve, egészen az integrált szervófogó-vezérlésig, 2.0-ás alumínium- és acél hegesztési folyamatvezérlővel. És a bővítések szempontjából is jól állunk. A legújabb IoT-követelmények, például az MQTT és az OPC UA mellett a különböző terepi buszok széles választékát és egy rendkívül modern szoftverarchitektúrát kínálunk, amely gyorsan bővíthető az egyedi igényeknek megfelelően.

Mennyiben felel meg ez a holisztikus, ugyanakkor moduláris szemléletnek?

Megoldásainkban szigorúan követjük a moduláris hardverkoncepciót. Ez vonatkozik a különböző teljesítményosztályokra, a hűtési és a különböző feszültségű betáplálási koncepciókra. Ugyanakkor a szoftverkoncepciónk is moduláris, így bővítésekkel gyorsan tudunk reagálni az új piaci igényekre. Ügyfeleink számára az egyik nagy előnyt a „Csak azért fizessen, amire szüksége van” („Only pay for what you need”) koncepció jelenti. Licencrendszerünk lehetővé teszi, hogy ügyfeleink csak azt a szoftvert vásárolják meg, amelyre valóban szükségük van.

A hegesztés nagyon széles területet ölel fel. Hogyan tudnak megfelelni minden követelménynek?

Ez így igaz. Például az alumínium és az acél hegesztési feladatai különböznek egymástól. A transzformátorok azonban pontosan az adott hegesztési feladatnak megfelelően tudják átalakítani a hegesztővezérlő kimeneti teljesítményét. Legújabb bővítési szakaszunkban az MGDM adatmodul lehetőséget nyújt arra, hogy a folyamatadatokat a hegesztőfogón digitalizáljuk. A kézi hegesztőfogók például az összes rendelkezésre álló vezérléssel működtethetők anélkül, hogy a vezérlőt paraméterezni kellene. Az adatok egy teljes hegesztési feladat formájában közvetlenül a fogó adatmoduljában vannak eltárolva, és zavarszűréssel továbbíthatók a vezérlőrendszerhez. Ezáltal ügyfeleink számára több új felhasználási módot teszünk elérhetővé, ami nagyobb rugalmasságot biztosít és költségmegtakarítást eredményez.

A PRC7000-rel a Bosch Rexroth a hegesztésvezérlők új generációját jelentette meg a piacon. Mennyiben jelenti ez új mérce felállítását?

A nagy teljesítményű új hegesztésvezérlő generáció az iparban jelenleg felmerülő számos kihívásra nyújt megoldást. A rendszer maximális minőségű acél- és alumíniumhegesztést kínál. Az adaptív vezérlők és a rugalmas programozhatóság különböző lemezvastagság- és anyagkombinációk egyszerű megmunkálását teszi lehetővé. Ezenkívül tökéletes hegesztési pontok reprodukálhatók. Az integrált loT-csatlakozó strukturált adatokat biztosít a központi feldolgozáshoz, a minőségellenőrzéshez és a folyamatadatok kezeléséhez, így a PRC7000 ideális felszereltséggel rendelkezik az Ipar 4.0 követelményei szempontjából.

Hogyan teljesíti ez a megoldás a jövő gyárának egyes követelményeit?

Mi vagyunk az első olyan gyártó, aki az MQTT-t és az OPC UA-t teljesen integrálta a vezérlőrendszerébe. Ez egy elengedhetetlen lépés a lehetséges új alkalmazási módok kialakításához. Egy másik fontos téma az adatok elérhetősége, amiket ügyfeleink számára nyereséget biztosító módon használunk fel. Az olyan alkalmazásokat, mint az „Adaptive Spatter Control” már beépítettük a vezérlőrendszerünkbe.

Korábban az autóipari ágazatra koncentráltunk. Időközben egyre nagyobb mértékben tekintünk más piacok felé, mivel új szoftverarchitektúránk lehetővé teszi számunkra, hogy a gépészet terén is kiszolgáljuk a klasszikus alkalmazásokat.

Milyen előnyökkel jár az ügyfelek vagy felhasználók számára, ha a Bosch Rexroth hegesztőrendszereit választják?

Rendszereink széleskörűen méretezhetők. Ez kifejezetten nagy előnyt jelent. Ügyfeleink 15 különböző licenc közül választhatnak, és a korábban említett, jövőbe mutató „Csak azért fizessen, amire szüksége van” koncepció alapján a saját igényeiknek megfelelően konfigurálhatják a megoldásokat.

Egyértelmű előnyt jelentenek például az „Adaptive Spatter Reduction” alkalmazás által kínált megtakarítási lehetőségek is. Az ügyfelek szinte minden esetben rendelkeznek egy maximális fröccsenési aránnyal, amit jelenleg általában manuálisan optimalizálnak. A jövőben ez az „Adaptive Spatter Reduction” automatizmusunkkal is elvégezhető. Az új betanítási folyamatok, amelyeket nem a gyártósoron, hanem a laborban végeznek, szintén hozzájárulnak a munkaráfordítás és a költségek csökkentéséhez.

És végül van számos olyan előny is, ami a minőséget érinti. Az integrált szervofogó-vezérléssel (Integrated Servogun Control) a szokásos elektronikus jelek mellett számos mechanikus jelet is rögzíthetünk. Ez megkönnyíti a felügyeleti adatok visszakövetését, valamint a zavartényezők észlelését és azonosítását. Az adaptív vezérlőrendszerrel a hegesztési folyamatot célirányosan úgy lehet kialakítani, hogy az összes fellépő zavartényezőt a lehető legjobb módon kiküszöbölje. Nemcsak sikeres vezérlést érhetünk el vele, hanem egyértelmű és pontos felügyeleti üzeneteket is kaphatunk.

Mi az Ön válasza az érintett iparágak jövőbeli igényeire?

A tendencia, a vegyes kombinációk és a különböző változatok miatt, egyértelműen a magas igényeket támasztó hegesztési feladatok felé mutat. Ezzel párhuzamosan növekszik a szükséges szakértelem szintje, ami azonban sem a vezérlési, sem a hegesztési folyamatok szempontjából nem érinti a felhasználókat. Az autóiparban egyre több járműtípust gyártanak ugyanazon a gyártósoron. Mindez közvetlen hatással van az üzembe helyezésre, valamint a vezérléssel és felügyelettel szemben támasztott követelményekre.

Ennek az egyre összetettebbé váló feladatnak a megoldása céljából a rendszert folyamatosan egyszerűsítjük. Egyre több automatizmust integrálunk a rendszerünkbe, amivel azt a célkitűzést kívánjuk megvalósítani, hogy hamarosan teljesen önállóan tudjon üzemelni. A Bosch Rexroth ctrlX AUTOMATION platform összetevőit is egyre inkább beépítjük a koncepciókba. Ezekkel a módszerekkel és a folyamatos fejlesztéssekkel a hegesztési technológiát alkalmassá tesszük a jövő gyárának követelményeihez, és felkészítjük ügyfeleinket az új kihívásokra – ez az, ami összetart minket.

 Bartosz Korajda

Szerző: Bartosz Korajda
Munkakör: a Bosch Rexroth ellenállás-hegesztésért felelős alelnöke